Jaká okna?

Plastové nebo dřevěné okno? Stojíte před rozhodnutím jaké okno zvolit, je těžké se rozhodnout?

Všechny uvedené typy oken se s ohledem na funkčnost výrobků téměř neliší. Mají podobné součinitele prostupu tepla, podobné uživatelské vlastnosti, prakticky totožné kování, stejná izolační skla. Konečné rozhodnutí je záležitosti, vkusu, názoru či individuálního přesvědčení Zákazníka.

Dřevěná okna - pevné, s vynikajícími tepelnými parametry. Třívrstvý lepený dřevěný hranol, jež se používá k výrobě dřevěných oken Softline, nepodléha deformacím při nahřátí v průběhu slunečných dnů, proto jsou dřevěná okna uživatelsky příjemná a dlouholetě funkční. Dřevěná okna dodávají každému domu elegantní vzhled. Dřevěná okna však vyžadují údržbu povrchové úpravy. Doporučuje se obnovení nátěru každých 5 let!

Plastová okna - méně elegantní než dřevěná okna, ale přesto jsou více populární u Zákazníků. Je to výsledek výborné ceny, snadnosti údržby a bezproblémové funkčnosti. Mimo bežné čištění nevyžadují žádnou speciální údržbu. Plastové profily jsou odolné vůči korozi a plísním. Plastová okna jsou dostupná i v široké nabídce dřevopodobných barev. Takto zvolená okna spojují výhody moderního materiálu s přírozeným vzledem imitujícím dřevo. Plastová okna jsou odolná vůči povětrnostním vlivům a UV slunešním paprskům. Snadno se udržují v čistotě.

Jak vybírat plastová okna?

Pro laika není snadné vybrat si v nepřeberné nabídce oken všeho druhu. Nabízíme pár užitečných informací jak se alespoň trošku zorientovat. Asi nejdůležitější je co nejpřesněji specifikovat, co vlastně chcete.

Při porovnávání jednotlivých nabídek je nutné se soustředit na tyto nejdůležitější parametry:

Původ oken
Dobré či špatné okno lze vyrobit kdekoli na světě! Základem dobrého okna je kvalitní vstupní profil a používané komponenty. Velký podíl na kvalitě má též výrobní linka (hledáte-li plastová okna, zeptejte se prodejce či výrobce např. jakým způsobem jsou svařeny rohy oken, zda na čas, či teplotu. Vaření na teplotu umožňuje rovnoměrné prohřátí sváru na správnou teplotu a tím se eliminuje pozdější možná reklamace).

Barva oken
Bílá je základní a nejlevnější, dekory dřeva a barvené profily rozlišovat na jednostranné a oboustranné téměř vždy za příplatek.

Členění oken
Počet křídel, případně pevných či otevíravých dílů (např. 2křídlé okno je vždy dražší než okno jednokřídlé stejného rozměru).

Počet komor
Pečlivě se zeptejte na přesný počet komor v křídle i v rámu okna (někteří nepříliš seriozní výrobci nabízí bez upozornění kombinace např. 5komorový rám a 3komorové křídlo).

Kování
Dnes je již standardní výbavou kování tzv. mikroventilace kováním a pojistka proti průvanu.

Sklo
Má největší vliv na tepelně-izolační vlastnosti. Dodává se v rozsahu koeficientu 2,7 – 1,1 čim nižši tím lépe (ideální je sklo 4–16–4 s koeficientem 1,1, pokovené, napuštěné plynem, s plastovým distančním rámečkem který pomáhá eliminovat rosení skel).

Odvodnění
Všechny „lepší“ profily mají v místě styku vody s rámem zkosenou plochu profilu směrem k odvodňovací drážce. Tímto se omezuje zadržování vody v rámu okna.